ثبت سند خودرو در دفاتر رسمی اجباری است

اخبار خودرو

به گزارش اخبار خودرو ، سرانجام پس از مدت‌ها کشمکش بین کانون سردفتران و پلیس ناجا، نمایندگان تکلیف این اختلاف را مشخص کردند و از این پس خریدار و فروشنده ملزم به حضور در دفتر اسناد رسمی برای نقل و انتقال خودرو هستند.

یکشنبه این هفته جلسه‌ای با حضور اعضای کمیسیون اصل ۹۰ و موضوع نقل و انتقال خودرو تشکیل شد و نمایندگان ناجا و کانون سردفتران هم حضور داشتند. در این جلسه گزارش کمیته تخصصی که برای رفع اختلاف میان نیروی انتظامی و کانون سردفترداران تشکیل شده بود، قرائت شد. ب

یشتر اعضای کمیته تخصصی معتقدند که قانون به طور شفاف اعلام کرده است که باید نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد و سند رسمی از سوی دفاتر اسناد رسمی صادر خواهد شد و این موضوع در ماده ۲۹ قید شده است.

پیش‌تر نیروی انتظامی با استناد به ماده ۲۹ قانون مصوب ۱۳۸۹ مدعی شده بود الزامی به ثبت سند رسمی نیست و مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی اختیاری است و نیروی انتظامی حق دارد سند صادر کند و محاکم هم آن را می‌پذیرند.

از سوی دیگر دفاتر اسناد رسمی هم به همین ماده از قانون استناد کردند و اشاره داشتند که مردم ملزم به ثبت سند در دفاتر هستند. همین اختلاف باعث شد این پرونده به کمیسیون اصل ۹۰ ارجاع شود.
فرهاد تجری، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره جلسه روز یکشنبه گفته است: « از این پس ناجا صرفا مسئولیت بررسی اصالت خودرو و همچنین صدور کارت مالکیت و فک پلاک یا ثبت آن را دارد، اما از آنجا‌که نقل و انتقال خودرو موضوعی حقوقی است و بر آن تبعات حقوقی متصور هستیم یعنی یک‌سری از حقوق دولتی مثل مالیات حین صدور از طرفین اخذ می‌شود که باید در دفاتر اسناد رسمی انجام گیرد.»

عضو کمیسیون اصل۹۰ مجلس شورای اسلامی گفته است: «اعضای کمیسیون شکایت کانون سردفتران را وارد دانستند و ناجا از این پس نباید اسناد خودش را که همان برگ سبز است، به‌عنوان سند نقل و انتقال معرفی کند، بلکه سندی که از سوی دفاتر اسناد رسمی در دفترخانه صادر می‌شود، سند است.»

قانون تکلیف را مشخص کرده است
بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تکلیف سند خودرو از ابتدا هم در قانون مشخص شده بود، به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «با توجه به اختلاف کانون سردفترداران و پلیس ناجا در چند ماه گذشته چند جلسه برای روشن شدن موضوع از لحاظ قانونی برگزار کردیم که در آخرین جلسه در یکشنبه این هفته نتیجه نهایی آن مشخص شد و آن این که بر اساس ماده ۲۹ قانون، نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی انجام گیرد و این موضوع به وضوح در قانون مشخص شده است. بنابراین خریدار و فروشنده خودرو ملزم هستند که در دفاتر ثبت اسناد، نقل و انتقال خودرو را انجام دهند و گرفتن سند رسمی از این دفترخانه الزامی است.»

ناجا از این پس نباید اسناد خودش را که همان برگ سبز است، به‌عنوان سند نقل و انتقال معرفی کند، بلکه سندی که از سوی دفاتر اسناد رسمی در دفترخانه صادر می‌شود سند است

این عضو کمیسیون اصل ۹۰ در ادامه توضیح می‌دهد که نیروی انتظامی با تفسیری که از ماده ۲۹ قانون اساسی مصوب سال ۸۹ داشته است، باعث ایجاد شک و شبهه‌ای بین مردم شده بود که در این جلسه‌ها نمایندگان هر دو طرف، اداره ثبت اسناد، وزارت دادگستری و قوه قضائیه دلایل خود را توضیح دادند و نتیجه آن به صورت شفاف مشخص شد تا جای تردیدی باقی نماند. بنابراین مراجعه خریدار و فروشنده به دفترخانه‌ها ضروری است.

پارسایی درباره ضرورت برگ سبز نیروی انتظامی هم توضیح داد: «آنچه در قانون مشخص شده این است که سند خودرو ثبت شده در دفاتر رسمی ثبت سند الزامی است، اما بنده در جریان بند قانونی برگ سبز نیستم و این چیزی است که به نیروی انتظامی مربوط می‌شود و قانون سند خودرو را الزامی
می‌داند.»

این نماینده مجلس با اشاره به این‌که این شائبه بین مردم به وجود آمده است که اگر ثبت سند خودرو در دفاتر انجام نشود، هزینه کمتری پرداخت می‌کنند، توضیح داد: «این موضوع این‌گونه نیست زیرا مبلغ پرداختی هزینه مالیاتی و عوارضی که در قانون مشخص شده است یعنی نیم‌درصد، حق ثبت و یک درصد مالیات ربطی به دفترخانه ندارد و اگر نیروی انتظامی هم به فرض این کار را انجام می‌داد، باید از لحاظ قانونی این مبلغ را می‌گرفت.»

پارسایی با اشاره به این‌که مبلغ دریافتی توسط دفترخانه‌ها زیاد است، توضیح می‌دهد: «باتوجه به مقدار مبلغ دریافتی توسط دفترخانه‌ها، کمیسیون قضایی مجلس به کمیسیون تلفیق پیشنهاد داده است که در برنامه بودجه ۹۶ مالیات و عوارض نقل و انتقال خودرو کاهش یابد. در واقع مبلغ دریافتی توسط دفترخانه‌ها قانونی و بیشتر این مبلغ مالیات است و اگر به تصویب برسد هزینه پرداختی توسط مردم برای نقل و انتقال خودرو کاهش می‌یابد.»

متن کامل مطلب ثبت سند خودرو در دفاتر رسمی اجباری است منتشر شده در سایت اخبار خودرو.

کلیپ های بیشتری ببینید...