تولید و فروش بیشتر ‌ایران‌خودرو، بازار سرمایه را تکان می‌دهد

اخبار خودرو

بررسی عملکرد گروه صنعتی ایران‌خودرو در ۹ ماهه نخست سال جاری در دو حوزه تولید و فروش موید این موضوع است که بزرگ‌ترین خودروساز کشور و خاورمیانه توانسته در دو حوزه رشد بسیار مناسبی را تجربه و با تکیه بر همین صعود اقدام به اجرای طرح‌های توسعه‌ای کند که انجام این طرح‌ها برای صنعت خودروی کشور بسیار لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر نمود این رشدها در بازارسرمایه نیز عیان شده، به‌طوری که سهام شرکت ایران‌خودرو و زیرمجموعه‌هایش مورد استقبال معامله‌گران بازار سرمایه قرارگرفته است، البته دادوستدهای سهام ایران‌خودرو همواره در صدر گروه خودرویی از نظر حجم و ارزش جای دارد.

عملکرد مثبت ایران‌خودرو از دید کمیسیون صنایع
فریدون احمدی، نائب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» با اشاره به عملکرد مثبت ایران‌خودرو که با افزایش تولید همراه بوده است، اظهار کرد: «از زمانی‌که مدیریت فعلی ایران‌خودرو عنان کار را در دست گرفته، این خودروساز توانسته است در مسیر موفقیت گام بردارد و افزایش تولید در ۹ ماهه نخست سال جاری نیز موید همین موضوع است.»

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه امضای قراردادهای خارجی در فضای پسابرجام یکی از عوامل موثر در موفقیت ایران‌خودرو بوده است، اظهار کرد: «امضای قرارداد با پژو در حوزه تولید خودرو‌های سواری و بنز در حوزه تولید خودروهای کاروتجاری نشان‌دهنده این موضوع است که ایران‌خودرو توانست از فضای به‌وجود‌آمده ناشی از اجرای برجام استفاده کند و قراردادهای خوبی را به امضا برساند.»

احمدی افزود: «ایران‌خودرو توانسته است علاوه‌بر این قراردادها، اقدامات توسعه‌ای خود را نیز به مرحله اجرا درآورد که افزایش تولید محصولات ایران‌خودرو در ۹ماهه نخست امسال از این موضوع نشات می‌گیرد.»

این نماینده مجلس دهم اضافه کرد: «با ورود پژوهای جدید، بازار خودروی کشور از تنوع بسیار مناسب و خوبی برخوردار خواهد شد و در این راستا گروه صنعتی ایران‌خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز کشور می‌تواند نقش بسیار مهم و پر رنگی را ایفا کند».

آمار تولید
اگر بخواهیم عملکرد گروه صنعتی ایران‌خودرو را در حوزه تولید و در ۹ ماهه نخست سال جاری بررسی کنیم، می‌توان گفت این شرکت در حوزه تولید خودروهای سواری در این مدت موفق به تولید ۴۵۱هزارو ۴۸۶ دستگاه خودرو شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۳۳۵ هزارو ۳۸۹ دستگاه خودرو به تولید رسانده بود، رشد ۳۴٫۶ درصدی را تجربه کرده است.

این در حالی است که گروه صنعتی ایران‌خودرو در حوزه تولید خودروهای کاروتجاری در ۹ ماهه نخست امسال درمجموع ۱۳هزارو ۳۳۵ دستگاه خودرو تولید کرد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۷۰ درصد با رشد روبه‌رو بوده است، همچنین میزان تولید خودروهای کاروتجاری ایران‌خودرو در مدت مشابه سال گذشته ۱۲هزارو ۳۲۳ دستگاه بود.

این رشد در آمار تولید موجب اقبال و استقبال معامله و گران شدن سهام ایران‌خودرو را به دنبال داشت، به‌نحوی که سهام گروه صنعتی ایران‌خودرو و زیرمجموعه‌هایش از سهامی محسوب می‌شوند که همواره مورد استقبال معامله‌گران قرار گرفته‌ و آنها نسبت به این نمادها به دیده مثبت نگریسته‌اند.

آمار فروش
بر اساس این گزارش، گروه صنعتی ایران‌خودرو موفق شده است در هر دوره به میزانی که محصول تولید می‌کند، به همان میزان نیز محصولاتش را به فروش برساند.

ایران‌خودرو در حوزه فروش نیز مانند حوزه تولید رشد را تجربه کرده است، بر این اساس میزان کل فروش ایران‌خودرو حدود ۲۲۸ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود که نسبت به پیش‌بینی اولیه سال جاری ۱۲درصد و نسبت به میزان فروش سال ۹۴ رشد ۲۴درصدی را رقم زده است.

این در حالی است که در ۹ ماهه نخست سال جاری ۷۴درصد از میزان فروش ایران‌خودرو مربوط به فروش خودرو و ۲۶ درصد مابقی مربوط به فروش قطعات و لوازم یدکی است.

بر این اساس، گروه صنعتی ایران‌خودرو توانسته است در حوزه صادرات با موفقیت عمل کند، به‌طوری که فروش صادراتی این شرکت در نه ماهه سال ۹۵ بالغ بر ۵۳۸ میلیارد ریال بوده است.

طرح های توسعه‌ای
گروه صنعتی ایران‌خودرودر سال جاری اقدام به اجرای طرح‌های توسعه زیادی کرد که ازجمله آن‌ها می‌توان به طراحی و تولید سمند با موتور ملی دیزل سواری EFD، پروژه ۴۰۹X، انطباق نصب گیربکس اتوماتیک ۴al روی پژو ۲۰۶ هاچ‌بک و اس‌دی، تولید موتور ۵TUپلاس، ارتقای موتور ملی ۷ef و انطباق گیربکس اتوماتیک hpt روی محصولات ایران‌خودرو اشاره کرد.

براساس این گزارش، انجام این طرح‌های توسعه‌ای در ۹ ماه نخست سال جاری از سوی گروه صنعتی ایران‌خودرو سبب‌ساز آن شده است که سهام این شرکت مورد استقبال فعالان بازار سرمایه قرار بگیرد، به‌طوری که همواره دادوستدهای نماد ایران‌خودرو در صدر معاملات گروه خودرویی از نظر میزان حجم و ارزش قرارگرفته است.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند گروه صنعتی ایران‌خودرو در سال آینده با توجه به امضای قراردادهای خارجی و تکمیل طرح‌های توسعه‌ای در دست اجرا و بهره‌برداری از آنها، عملکرد بسیار خوبی از خود در بورس تهران برجای خواهد گذاشت، از همین‌رو فعالان و بازیگران بازار سرمایه با آگاهی از همین موضوع مشتاق در اختیار گرفتن سهم شرکت ایران‌خودرو و زیر‌مجموعه‌هایش هستند و همین عامل موجب رونق بیش از پیش معاملات نمادهای ایران‌خودرو و زیرمجموعه‌هایش را به‌دنبال خواهد داشت و در نتیجه آن نقدینگی بسیار مناسبی در اختیار شرکت قرار خواهد گرفت و ایران‌خودرو می‌تواند به فعالیت‌های خود توسعه مناسبی دهد.

متن کامل مطلب تولید و فروش بیشتر ‌ایران‌خودرو، بازار سرمایه را تکان می‌دهد منتشر شده در سایت اخبار خودرو.

کلیپ های بیشتری ببینید...